Podzimní ohlédnutí

Miluji podzim v přírodě, protože hýří barvami, plody. S vděčností shledávám, že i náš kalendář akcí byl o letošním podzimu stejně pestrý a bohatý. Poprvé jsem měla možnost prezentovat kreslení cíleně mladým lidem – vlastně žákům druhého stupně ZŠ, kteří se rozhodují o svém budoucím povolání. Na veletrhu středních škol a zájmových činností v Kyjově (11. 10. 2017) se u stanoviště „Jak žít barevněji“ zastavili malí i velcí.

Zájemci z řad studentů, ale i pedagogů si vyzkoušeli krátký online test, který vyhodnotil jejich preferenci v používání mozkových hemisfér. Mnozí se aktivně chopili pastelek, aby se zapojili do kreslící výzvy a zanechali svůj „otisk“ na společném díle. Studenti si mohli odnést i tištěné materiály s krátkým dotazníkem (k domácímu vypracování), který je, jak věřím, přiblíží k jejich životnímu poslání. Mise, která měla za cíl představit kreslení jako jeden z nástrojů pro rozvoj kreativního myšlení, efektivního učení a také relax, byla splněna. Těším se z nově navázaných přátelství a příležitostí, které s sebou tento den přinesl a ještě přinese.

O necelý měsíc později jsem s nadšením přijala pozvání Kyjovského Slovácka v pohybu na akci S dětskou knížkou do postýlky (9. 11. 2017). Se skvělou partou organizátorů za sebou a milou kolegyní – lektorkou, maminkou a vášnivou čtenářkou Zuzanou Teplíkovou po boku se odvíjelo odpoledne o tom, proč je tak moc důležité číst dětem. V přednáškovém sále Městské knihovny Kyjov se sešla početná skupina posluchačů. Rodiče se utvrdili v tom, že nikdy není brzy začít číst svým dětem. Inspirací jim byla poutavá prezentace, kde se dozvěděli, jak vybírat témata v souladu se zájmy dětí a zároveň si společné chvíle čtení naplno užít.

Tím, že dočtete na poslední stránku ovšem čtení zdaleka nekončí. Program odpoledne poukázal i na význam porozumění čtenému slovu/příběhu. Jako příklad čtení a následných aktivit pro nejmenší jsem zvolila autorské leporelo Kde lišky dávají dobrou noc. (živý odkaz na knihu) Děti se na místě náruživě zapojily do výtvarných dílniček. Na motivy básniček z leporela si mohly vytvořit papírovou záložku do knížky (lišky), inspirováni básní U rybníka vyrobit vlastního žabáka a ztvárnit tak příběh jeho lovu na mušky a vážky nebo vybarvit omalovánku. Děti, jak známo neposedí, proto každá čtená aktivita nabízí pokračování – už ve vaší režii. Ať už možnost zažít příběh lesa na procházce, poznávat stromy, povídat si o obyvatelích lesa a jejich spánku či bdění, případně být propojená s pohybem, hrou a zábavným vzděláváním, u kterého si děti ani neuvědomují, že se učí.

V neposlední řadě je čtení důležité pro správný rozvoj řeči, je předpokladem ke zvládání učení a posiluje vztahy v rodině. Chtěla bych touto cestou poděkovat všem za účast a poprosit je, aby knížkám dávali přednost před snadnější zábavou u TV, tabletů a počítačů, protože to v mnoha ohledech stojí za to. Srdečný dík si zaslouží i Adélka s Terezkou, které asistovaly u výtvarných dílniček a pomáhaly těm nejmenším.

V reakci na upadající čtenářskou gramotnost jsem vytvořila program pro mateřské školy, mateřská centra nebo knihovny. Se svou knihou básniček a obrázků ráda přijedu i k vám, abych demonstrovala, jak se dá čtení změnit na zábavu. Na programu mám čtecí dílničky s básničkohraním nebo výtvarnou či pohybovou aktivitou pro nejmenší čtenáře. Program přizpůsobím na míru předškolákům i smíšeným třídám.

Stále více si uvědomuji, nakolik čtení, psaní a kreslení pozitivně působí na rozvoj kreativního myšlení. Často slýchám od lidí, že kreslení je jen pro děti. Není tomu tak. Kresba má ohromný potenciál předat sdělení a díky vizuálu se myšlenka lépe komunikuje třeba i mezi designérem a zákazníkem, učitelem a žákem, koučem a klientem a podobně. Jak kreslení více využít při učení nebo třeba v podnikání bude téma mého nového projektu, na který vás brzy pozvu na svých stránkách Jak žít barevněji a stejnojmenném FB profilu. Hlavním poselstvím zůstává, že barvy a kreslení mají blahodárný vliv na naši psychickou pohodu a zdraví. Takže ořezat pastelky a jdeme na to.

Sdílejte pomocí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík