Sebepoznávání prostřednictvím kresby pastelkami

Sebepoznávání prostřednictvím kresby

Sebepoznávání prostřednictvím kresby je jednou z metod, o kterých se příliš nemluví. Jak to funguje? Každá kresba má svůj vlastní obsah. Ať už ji kreslí dítě školou povinné v matematice na okraj sešitu, nebo ji načmárá byznysmen během nudné porady či telefonující, mimoděk při hovoru do poznámkového bloku. Čáry, tvary, barvy… to vše promlouvá o tom, co se děje v našem podvědomí. Když děti kreslí obrázky, zůstanou dospělí velmi často ohromeni jejich představivostí. Méně pozornosti však obvykle věnují “výkladu” obrázku. Když děti kreslí, dělí se přirozeně o své pocity. Promítají do svých kreseb na vědomé i podvědomé úrovni svou náladu, celkové rozpoložení, zážitky ze svého okolí, strach i obavy.

Když to vezmu z druhé strany – kreslení dává dětem i dospělým prostor k vyjádření, ale i k sebepoznávání. Některé čmáranice už od pohledu vyzařují vztek. Není nad to upustit páru skrze pastelky. Intenzita a dynamika tahu, použité barvy a mnohdy i konkrétní motiv mají svou symboliku. Třeba takové autíčko je ztělesněním rychlosti, pohybu vpřed, nebo změny.

Zvláště u předškolních dětí, které mají ještě omezenou slovní zásobu nebo patří k méně sdílným (například autisté), se kresba stává cenným pomocníkem i v terapii. Vnímaví učitelé, družinářky, vychovatelé ale především rodiče tak mohou nad obrázkem vést dialog s dítětem a usnadnit si pochopení situace, kterou dítě prochází. Kresba jako způsob komunikace je nesmírně důležitá k sebepoznání i jako klíč k odhalení příčin mnoha nemocí. Neexistuje onemocnění, na jehož vzniku nebo trvání by se nepodílel náš duševní stav. Nemoci dětí velice často zrcadlí problémy rodičů. 

Využijte k sebepoznávání službu „Pastelkování“

Jak se léty prohluboval můj zájem o celostní přístup ke zdraví – vzrůstala i má touha dozvědět se více o směrech, které mohou být nápomocné v diagnostice a terapii. Také z tohoto důvodu jsem do své nabídky zařadila „Pastelkování„, což je osobní setkání, při kterém využívám jednou z forem sebepoznávání prostřednictvím kresby.

Chcete-li své kresby se mnou sdílet, a třeba se i zjistit, co v nich nacházím – napište na info@jakzitbarevneji.cz

Sdílejte pomocí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík