Jak pít z pramene inspirace

“Když jsem plně sám sebou, sám a v dobrém rozmaru…pak mě napadají ty nejlepší hudební nápady, a to v nejhojnější míře. Odkud a jak se berou, mi není známo, ani je nedokážu vůlí přivolat, ba ani v duchu neslyším jednotlivé party odděleně, nýbrž hned jako celek. Stačí jen zaznamenat je na papír, protože vše je vlastně hotovo…”

W. A. Mozart

Inspirace obvykle nepřichází na objednávku. Nejde ji vynutit. Zasáhne nás nečekaně. Jako vznešený impuls. Boží vnuknutí. Doslova božský dech. Předkládá naší mysli okřídlený námět, geniálně nasměrovanou energii, kterou můžeme s pomocí své kreativity proměnit ve skutečné dílo. Objevuje se nám dost často tak okatě před očima, až odmítáme uvěřit, jak je to prosté.

Plynout s inspirací na jedné vlně od nás přece jen cosi vyžaduje. Aby vůbec bylo možné inspiraci postřehnout – uvidět – uslyšet – nahmatat – ochutnat – přivonět si – ujistěme se, že stále umíme používat naše smysly. Dopřejme svému tělu dostatek spánku, ale i dostatek pohybu. Trénujme svou vnímavost a měkký pohled. Důvěřujme si. Objevujme nové cesty, kudy k nám může inspirace proudit a pamatujme, že co funguje druhým, nemusí být to pravé pro nás.

Kudy k nám pramení inspirace? Je to snad skrze slova? Čtením poezie, oblíbené knihy? Děje se to při poslechu hudby? Nebo nás dostanou obrazy na výstavě, barvy okolo nás? Vnímáte hlas inspirace, když vám své zkušenosti předává váš velký vzor? Pro někoho může být nejsilnější inspirací každý nový den a vše, s čím je třeba se vypořádat. Lidé okolo nás. Vztahy. Každodenní výzvy. Možná jsme stále v běhu za adrenalinovými zážitky, takže zapomínáme hledat zdroj v tichosti a v nitru sebe sama. Příležitostí ke ztišení máme spoustu i během vykonávání domácích prací. Zkoušeli jste to někdy při loupání cibule, skládání prádla vytaženého ze sušičky nebo třeba zametání? I když máme ruce po loket zahrabané v záhonu – inspirace proudí. Tehdy, kdy naše mysl neřeší složité úkoly a stává se tak “otevřenou” novým možnostem.

Nadchli jste se někdy pro konkrétní místo podle fotky z katalogu? Mnozí inspiraci hledáme daleko od domova v těch nejexotičtějších destinacích, abychom ji pak objevili na zahradě za domem. Samotná inspirace je jen prvotní jiskra. Zážeh. Bez tvořivého uchopení a vyvinutí opravdové práce by snadno zhasla. Nevymlouvejme se na nedostatek inspirace, ale zkoušejme ji tvůrčím způsobem uchopit a rozdmýchat v silný plamen.

Když tvoříme ve flow, v přirozené euforii z inspirace, zažíváme paradoxně i velký klid a bytí v sobě. V tu chvíli neřešíme, jestli to stihneme za hodinu nebo za pět. Jsme plně přítomní v tom, co děláme. Tvořivost je šance dát našemu dennímu snění podobu. A jak ji rozproudit? S tím nám pomůže pravidelný trénink.

12 tipů k podpoře kreativity:

 • kresli si, maluj nebo foť
 • buď častěji off-line
 • rozšiřuj si slovní zásobu v libovolném jazyce
 • hrej si
 • poznej nové lidi
 • odhodlej se k osvěžení jídelníčku
 • zařaď novou barvu do svého šatníku
 • otřes rutinou – změň třeba trasu obvyklé procházky
 • vytvoř svůj osobní seznam inspirativních děl / galerii inspirace
 • sepiš si osoby, které tě nejvíc inspirují a proč
 • všímej si, kdy tvoříš a oceňuj se za to
 • syť svou kreativitu každý den
Sdílejte pomocí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík