Vajíčko

Stvoření světa

S vizí kosmu, který má podobu vejce, přišla ve svých zápiscích abatyše Hildegarda z Bingenu (dochované dílo Scivias). Podle staré čínské filozofie všechno vzniklo kombinací protichůdných sil jin a jang. V příběhu o stvoření světa na počátku existoval pouze chaos, který měl tvar slepičího vejce. Ukrýval dva protipóly. Mužský a ženský princip. Chlad a teplo. Světlo a tmu. Působením těchto protichůdných energií skořápka praskla. Z části, která byla těžší, se stala země, lehčí část vytvořila nebeskou klenbu. Mezi nebem a zemí vyvstalo první stvoření Pchan-ku. 

Jedna legenda tvrdí, že neunesl tíhu světa a jeho tělo dalo vzniknout horám, stalo se živnou půdou, stromovím a rostlinstvem. Z jeho očí vzniklo Slunce a Měsíc a slzy se přelily do řek a moří. Jeho dech se stal větrem a z hlasu se rozezněly hromy. Jiný příběh zmiňuje spolu s Pchan-ku čtyři bájná zvířata, jakožto „sochaře“ světa. (draka, želvu, fénixe a jednorožce). Po stvoření spolu putovali světem a předávali moudrost lidem.

Vejce představuje veškerou tvůrčí sílu světa

Vejce je univerzálním kosmickým symbolem plodnosti, zárodkem nového života (včetně duchovního obrození). V buddhismu je rozbití skořápky neznalosti metaforou pro osvícení. V křesťanství značí karmínová Velikonoční kraslice zmrtvýchvstání a oslavu života. Vejce představuje veškerou tvůrčí sílu světa. V přeneseném významu posiluje kvality klidu, domova, bezpečného hnízda.

Pojďme jeho prostřednictvím vyprávět svou vizi probuzení k novému životu. V krátké meditaci vizualizujme svou představu do posledního detailu. Do obrysu vejce, velkého, jak formát dovolí, vymalujme sílu nového života. Programujme do obrazu stav zdraví, lásky a hojnosti.

Jednoduché a přitom zázračné cvičení k upevnění „jáství“ 

Představte si, že naše jáství vyzařuje z duchovního srdce jasné paprsky, které vytvářejí kolem našeho těla neviditelný ochranný obal, ve kterém žije naše bytost. Tuto techniku ochranného vajíčka (aury) poradil svým žákům na začátku druhé světové války Dr. Paul Brunton. Cvičení pomáhá k bdělosti. Učí nás vše odevzdat vyšší moudrosti. Spočinout vědomě a s láskou coby neoddělitelná součást všeho. Posilujme neustále myšlenku, jak nás jáství zahaluje, ochraňuje mentálně i materiálně a poskytuje absolutní bezpečnost a ochranu. (čerpáno volně z knihy 108 meditací Eduarda Tomáše)

Jarní tvořivá výzva

Už chápete, proč jsem vejce zvolila jako hlavní téma sedmidenní jarní výzvy. Sledujte facebookovou stránku Jak žít barevněji a připojte se sdílením své tvorby přímo tam. Máte zájem se k výzvě přidat a nejste na facebooku? Napište mi na info@jakzitbarevneji.cz, ráda vám výzvu zprostředkuji e-mailem. Oslavme společně svátky jara vědomým tvořením pro radost.  

Sdílejte pomocí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík