Nové začátky II.

Čelit neznámým situacím je stresující. Bezpečnější se nám jeví setrvat v tom, co známe nebo je nám povědomé. Naše mysl se nás snaží odradit obavami z neznámého, strachy a nejistotou. Vyrazit naproti novým setkáním, otevřít se novým pracovním příležitostem či změnit místo bydlení vyžaduje velkou odvahu. Výsledek vás může příjemně překvapit, přinést vzrušující spolupráce, nové dovednosti, přátele a celkově lepší pocit ze sebe. A to za to stojí. Prostřednictvím nových zkušeností poznáváme sebe sama.

V návaznosti na podpůrnou minisérii do e-mailu, Průvodce novými začátky, pokračuji na téma změny i v rozhovoru s průvodkyní na cestě vnitřní změnou – Jitkou Šimonovou. Jitka se věnuje koučování, konstelacím a mindfulness (nastavení mysli). Zaujala mě už dříve svými příspěvky na sociálních sítích (povětšinou z lesa : )), on-line kurzem zaměřeným na šití, nádherně barevnými osobitými modely, které utvářela sobě i na míru jiným ženám. Spolu jsme také vysílaly v rámci mých Rozhovorů s tvůrkyněmi na audio-sociální síti Clubhouse. A snad o ní mohu prozradit, že je i písničkářka a její tvorbu si můžete poslechnout na YouTube.

Sama o své práci říká: Vhledy, nacítění a otevřené konstelační pole mi umožňují vidět do hlubin, vidět zdroje příčin, nahlédnout do prapodstaty dění, do vašeho života i podnikání. Spatřené poléčit a proměnit v prospěšné pro vaši cestu v TADY a TEĎ. Pomohu vám napojit se na svou moudrost, cestu vašeho srdce a najít vaši esenci. Zabývám se konstelacemi, mindfulness a šamanskými technikami Mosoq Karpay.

Co považuješ ty osobně za nejdůležitější, při uvádění něčeho „nového“ do života / při velké životní změně?

Většinou se nám tyto velké změny nedějou plánovaně, to je první věc, kterou si je třeba říci. Je něco jiného vykročit ze své komfortní zóny a překonávat své stávající programy a nastavení, a trochu jiná úroveň změny, pokud nám ji život přináší sám v podobě různých neočekávaných životních situací. A je jedno jestli podnikáme nebo ne. Vnímám, že podnikání je takový urychlovač. Učí nás spojit se svou pravou podstatou, se svým opravdovým já. A pokud procházíme něčím v osobním životě, vždy to ovlivňuje všechny sféry, včetně té pracovní. Tím nejdůležitějším, jak se z toho nezbláznit, je PRACOVAT SE STRACHEM. Nebát se kouknout na své stíny, za kterými se schovávají naše poklady. Nebát se svých EMOCÍ a začít je ventilovat, kultivovat jejich projev. Nebát se pohlédnout na pravdy, které si občas každý z nás přiznat nechce. A PAK PRACOVAT S DECHEM, S PŘÍRODOU, S TĚLEM… S RADOSTÍ V ŽIVOTĚ Z MALIČKOSTÍ, ze života samého. Když přichází něco nového, vyžaduje to naši sílu, energii, vitalitu, a tady je třeba dočerpat se ze zdrojů. Opečovávat se, zpívat, tančit, malovat, lelkovat, zkrátka dělat to, co nás naplňuje, vyživuje naše tělo i duši.

Jak bys popsala energii počátku – zrození – tvoření nového …a jak ji využít, případně jak s ní efektivně pracovat v životě a podnikání?

Pracuji s konstelační technikou, kde vše, co cítím mi jde přes tělo, vidím i obrazy, a tak když se napojuji na tuto esenci POČÁTKU-ZROZENÍ-TVOŘENÍ NOVÉHO, je to čirá radost, tetelení, hravost a určitá nedočkavost to zažít. Trochu to připomíná male dítko, které objevuje svět a je ze všeho až fascinované. Když mu do hry nezasahuje dospělák, většinou umí vykouzlit, vymyslet, vytvořit rozmanité věci. Tuhle radost a hravost můžeme krásně využívat právě v podnikání při tvoření příspěvků, chystání kampaně, natáčení videí. Naladit se na tu emoci a pak tvořit. Co tam ještě patří je také jasná vize, směr. Zkrátka vím, že se rodím, jsem tu a nic jiného není – jdu za tím. To, jak to udělám je jedno. 100% vím, že se to děje. Nemám pochybnost. Tohle jsou skvělé podněty i pro podnikatelky, podívat se na to, jak to mám. Mám v tom jasno? Vím, co opravdu chci? Věřím tomu? AKCE – je dalším dílkem. Tady asi není co dodávat. Bez akce to prostě nefunguje.

Máš pro ostatní tip, co ti funguje, když ztratíš zápal a flow? 

Pokud se ti to stane (nám všem se občas stane, že se ztratíme), a je jedno, zda ztrácíme energii nebo se zkrátka cítíme na nic, do ničeho se nám nechce, přestane nám to dávat smysl (může to být pocit marnosti, pocit, že to nezvládneš nebo že jsi na to všechno sama atd.), je fajn se ZASTAVIT. Z vlastní zkušenosti vím, že v tomto okamžiku není dobré na sebe tlačit… mám v takových případech naučenou jednu věc, a to je, že VŠEHO NECHÁM A JDU VEN… pomůže i dlouhá procházka nebo sport, hudba… cokoli tě naplňuje. Zaseknutí nevyřeší jeden den, může si to vyžádat delší období, pár dnů, týden. 

Naslouchání svému tělu, svým potřebám, své intuici. To je základ pro úspěch v životě samém. A i když se vám to může zdát kolikrát bláznivé – jděte do toho. To je ta opravdovost, ta autenticita, TO JE TOTIŽ ŽIVOT. Někdy sama ležím a nemůžu nic. Už na sobě poznám, kdy to je prokrastinace, a kdy opravdu potřebuju klid, pohyb, zpívat, péči a prostor pro sebe (ale nebylo to hned, lusknutím prstu – pěkně krok za krokem). Upřímně, s dětmi a rodinou je to zkrátka záhul, zvlášť pokud žena u toho podniká, ale vždy jsou tu možnosti, jak to vyřešit. Dobré je nemít na sebe příliš vysoké nároky, přísnost je v tomto směru mnohdy velmi destruktivní. Zkuste se uvolnit, povolit a přijmout danou situaci takovou, jaká je, bez hodnocení (jak by to mělo či mohlo být, kdyby…). NĚKDY STAČÍ JEN BÝT A TO PROSTĚ STAČÍ… Už to, že jsme tady je DOST… nikomu nemusíme dokazovat, že jsme něco víc, především sobě ne.

Jak se ti daří měnit zaběhlé návyky?

Nebudu tady říkat, že to je hračka, jednoduché a jde to lehce. Nemůžeme očekávat, když něco děláme třicet let, že to šmahem zmizí. Ta kolej je opravdu vyjetá do hloubky a je tam, v našem úžasném mozku, a tak je potřeba si stále dokola toto uvědomovat. V životě se mi osvědčuje jít pomalu, krok po kroku, s laskavostí hlavně k sobě. Při změnách zaběhlých návyků a přetváření zlozvyků na dobrozvyky pomáhají různé techniky: psaní, lístečky po bytě, dechová cvičení, meditace, práce s myslí a tokem myšlenek. Další podstatnou věcí v těchto změnách je nemyslet si, že to musím zvládnout sama….NEMUSÍM. Miluju rozmanitost a možnosti této doby. I na mé cestě jsou úžasní průvodci, kteří když mám nějaký zásek, bolest, točím se v kruhu, mě doprovází tam, kam bych sama neviděla. Tam, kam by mě moje mysl nepustila a o tom to je. JE TO O TOM, CO SI DOVOLÍME UVIDĚT.

Můžeš prosím uvést příklad Nového začátku ve svém životním příběhu?

Chi, nových začátků mám u sebe v životě už hodně, ale jeden takový hodně čerstvý je, že jsem se odstěhovala na místo, odkud teď tvořím. Prodala jsem svou milovanou zahradu. Podmínky jsou takové punkové, ale jsem tu. Jsem tu s dětmi a věřte mi, mám opravdu vysoké nároky na sebe i na okolí a je to pro mě výzva, zároveň to je tak silný osobnostní růst, že jen žasnu… A nebylo to jednoduché, rozešla jsem se mezitím s mužem, jsem stále v autě na cestě, mohla bych tady vyjmenovat kolik toho dělám, ale vlastně jsem za vše tak vděčná. Miluju život, a život nám přináší mnohé (smích, smutek, euforii, lásku, peníze, luxus, poznání, propojení atd.). Až s odstupem můžeme vyhodnotit nějaké kroky ve svém životě. Teprve za několik dní, měsíců či let můžeme říci: WOW….TAK PROTO…UŽ TO CHÁPU. Ale vždy se řídím srdcem…cítím, že jsem správně, vím to. A to je taky fajn – důvěřovat si plně na té naší cestě – v těch skvělých chvílích i v těch méně úžasných. 

Jitko, děkuju za všechny čtenáře, že jsi přijala mou výzvu a podělila se o svůj vhled. Přeju ti, ať na novém místě zažíváš stále více všímavých okamžiků a tvé mnohovrstevnaté podnikání kvete! 

Sdílejte pomocí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík