síla klidu v přírodě, pohled do koruny stromů

Klidná mysl – komodita dneška

„Kdo nepěstuje svůj vnitřní svět, nemůže pochopit, jak obrovský vliv na člověka mají jeho vnitřní hodnoty. Vnitřní klid a vyrovnaná mysl jsou zdrojem štěstí a dobrého zdraví.“ —  Dalajláma 

Zdroj: https://citaty.net/temata/klid/

Kam ten spěch?

Umění na chvíli se zastavit začíná být luxusem. Jsme neustále obklopeni tolika podněty. Díky dnešní dostupnosti zpráv ze všech koutů světa jsme vystaveni více než stonásobku informací, oproti generaci před námi. Ne všechny nutně potřebujeme a velká část z nich je negativní až destruktivní. Denně tak přetěžujeme svůj nervový systém. Nepomáhá ani fakt, že skrolujeme kilometry dat na sociálních sítích, mnohdy jen ze zvyku, protože to prostě chytré telefony umožňují, aniž bychom si uvědomili, že se tím vzdalujeme od skutečného života tady a teď. Vede nás to ke srovnávání nesrovnatelného. Často to má za následek frustraci a mizernou náladu a stejnému modelu jsou vystavené už i děti mladšího školního věku.

Vyrovnanost a štěstí nepramení z vnějšku. Mnohdy se za něčím honíme v domnění, že až toho dosáhneme, konečně budeme šťastní. Úspěch není klíčem ke štěstí. Štěstí je klíčem k úspěchu. Stěžejním předpokladem ke spokojenému životu je naše zdraví. Zdraví těla i mysli. Nedá se nahradit drahými věcmi, kariérou.  

Síla klidu

Nalézt vnitřní klid je největší výzvou současnosti. Ukotvit se ve svém středu, zažít ticho navzdory hluku světa. Klidná mysl se stala cennou komoditou a lidé hledají cesty, jak ji nalézt. Lifestylové časopisy běžně obsahují články o nutné psychohygieně a seznamují čtenáře s nejrůznějšími relaxačními technikami.

A co vy? Zaznamenali jste, kdy u vás nastala zvýšená potřeba klidu? 

Co nám situaci nemálo komplikuje je nezvládnutý time management. Hromadící se neuzavřené záležitosti a úkoly, pod jejichž tíhou se sesypeme. Dlouhodobé stresy ve škole či v práci, sílící pocit selhání, někdy dokonce opravdové vyhoření. Přitom stačí umět rozlišovat priority, začínat ráno těmi obtížnějšími úkoly a stanovovat si, co je daný den skutečně neodkladné. A samozřejmě vyvážit pracovní vypětí adekvátním odpočinkem.

Ego říká: “Jakmile vše zapadne na správné místo, pocítím klid.

Duše říká: “Najdi svůj klid, a pak všechno zapadne na správné místo.”

Marianne Williamson

Jak tedy dosáhnout ztišení?

Znovu se učíme přirozenosti. Návratu k sobě. Pomáhá, když se umíme zcela odpoutat od mobilů a fungovat off-line. Oddělit práci a odpočinek. Uvědomovat si přítomný okamžik. Důležité je plně vnímat signály svého těla, které se nás snaží varovat před naprostým vyčerpáním a umět je rozpoznat dříve, než se rozvinou v nemoc.

Existuje více dostupných cest, jak toho dosáhnout a každý si může najít pro sebe tu pravou.

Vyzkoušejte:

   1. Všímavou procházku v přírodě. Zelená nejenže uklidňuje oči, působí blahodárně na naši psychiku a regeneraci. Pobyt v lese zostřuje smysly a posiluje naši imunitu. Terapie lesem získává stále větší oblibu a její příznivé dopady potvrzují i odborníci.
   2. Rukodělné koníčky (keramika, macramé, práce se dřevem, zahradničení). Vyzkoušejte si, že meditovat se dá i u rutinních činností.
   3. Progresivní svalová relaxace (spočívá v postupném střídání napětí a uvolnění všech svalových skupin)
   4. Autogenní trénink – přispívá k obnově sil a k odstranění napětí či neklidu. K bravurnímu zvládnutí této techniky je zapotřebí trénink, čili její pravidelné provádění. Opět jde o využití relaxace a koncentrace. Při svalovém uvolnění harmonizujeme činnost vnitřních orgánů. Účinnost se zvýší, když se soustředíme na konkrétní představu, nejčastěji na pocit tíhy, tepla v břiše/chladu na čele, svůj dech či srdeční rytmus.
   5. Dechová cvičení – např. „technika dechu do čtverce“, kdy svým dechem na čtyři doby kopírujete obrys čtverce a střídáte nádech, zadržení dechu, výdech a znovu zadržení dechu.
   6. Aromaterapie – příjemná vůně do koupele nebo vhodně zvolený éterický olej v lampě, který provoní váš domov umí zázraky.
   7. “Journaling” (pravidelné psaní deníku radosti či kreslené poznámky – zaměřte se na zhodnocení uplynulého dne, vyzdvihněte, co si zasluhuje vděčnost, oceňte se za to, co jste zvládli, co jste se naučili a nalaďte se na příští výzvy. Nezapomeňte pojmenovat své pocity a zaznamenat i své sny a přání.
   8. Pravidelné denní “rituály”. Rituály jsou staré jako lidstvo samo. Může jít o šálek oblíbeného čaje, poslech relaxační hudby, saunu, příležitost vychutnat si chvíli odpočinku u zapálené vonné svíčky, četbu, učení nových dovedností.
   9. Intuitivní tvoření – volné, bez předem promyšlené kompozice, je odrazem našeho vnitřního rozpoložení a má silnou vypovídající hodnotu. Vlastně jde o jakýsi rozhovor s vlastním podvědomím. Na papír můžete “vyčmárat” se vší intenzitou i své negativní emoce a dát jim tak bezpečný průchod. Kresba/malba je skvělý způsob sebevyjádření, už samotný proces nám pomáhá najít směr a odpovědi na životních křižovatkách. Ráda vás celým procesem povedu. Objednejte si konzultaci
   10. Pravidelná fyzická aktivita (pilates, tanec, tai-chi, jóga…)

  Chcete udělat něco pro sebe, svoje pevné ukotvení v těle, klidnou a radostnou mysl? Přijměte pozvání na celodenní akci pro ženy, Oslavu života.

   

  Sdílejte pomocí

  Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Nákupní košík